Як підготувати нову дубову бочку під коньяк. Поради та інструкція щодо замочування дубових бочок

Підготовка нової дубової бочки для коньяку включає в себе декілька етапів:

  1. Герметизація торцевих частин клепок.
  2. Пропарювання.
  3. Вимочування.
  4. Промивання гарячою та холодною водою.
  5. Заливання коньяком.

1. Герметизація торцевих частин клепок.

Враховуючи те, що текучість коньяка значно вища текучості води, рекомендуємо до процесу пропарювання торці й утори бочки покрити натуральною масляною фарбою (або лаком, якщо цього вимагає естетичний вигляд) так, як це робиться на коньячних і винних заводах. Це профілактичний захід, який виконується для надійного довгострокового зберігання вина та для зниження непродуктивних втрат напою через можливе капілярне просочування та надлишкове випаровування рідини (саме через виступаючу торцеву частину клепки відбуваються найбільші втрати напою).

Масляна фарба наноситься до процесу пропарювання, поки бочка суха. Після замочування цю процедуру виконати важко, бо деревина стає волога і фарба не «береться». В такому разі потрібно буде зробити повне висушування ємності.

Стандартно фарбуються такі частини бочки: торець клепок, стик клепок та дна, а також 1-4 см. самого дна (в залежності від розміру бочки) по колу. Це стосується обох днищ.

Загальноприйнятим у коньячно-винній промисловості є використання фарби таких кольорів: для білих вин – зелена, для червоних – червона, для коньяків та спиртних напоїв – біла. В приватному виноробстві використовуються фарби й інших кольорів, різноманітні лаки та ін. Таким чином, одночасно відбувається і герметизація капілярів, і маркування дубових бочок. Детальніше дивіться на фото нижче.

Звертаємо увагу, що фарбу потрібно наносити якісно, в декілька шарів (поліпшене фарбування), щоб закрити всі відкриті капіляри. Детальніше дивіться на фото нижче.

Винний і коньячний завод «Коктебель» в Коктебелі. Крим
Винний і коньячний завод «Коктебель» в Коктебелі. Крим
Ужгородський коньячний завод
Ужгородський коньячний завод
Єреванський винно-коньячний завод "Ной". Вірменія
Єреванський винно-коньячний завод "Ной". Вірменія
Коньячний завод Calarasi Divin. Молдова
Коньячний завод Calarasi Divin. Молдова
Кизлярський коньячний завод. Росія
Кизлярський коньячний завод. Росія
Коньячний завод "Арарат". Вірменія.
Коньячний завод "Арарат". Вірменія.
Пивоварня Boon Brewery, розміщена в Lembeek. Бельгія
Пивоварня Boon Brewery, розміщена в Lembeek. Бельгія
Коньячний завод "Арарат". Вірменія.
Коньячний завод "Арарат". Вірменія.

2. Пропарювання.

Після процедури герметизації дубова бочка має пропаритися паром гарячої води. Пар пришвидшує процес набрякання клепки, і дрібні щілини швидше замикаються, а бочка дезінфікується.

Для цього діжку заповнюють на третину кип’ятком і прокручують таким чином, щоб гаряча вода «пробіглася» по всій її внутрішній частині. Гарячу воду залишають у бочці до тих пір, поки вона не втратить пароутворюючої здатності (по часу близько 30 хвилин). Верхня пробка закривається нещільно. Після цього воду зливають через верхній (заливний) отвір бочки, відкривши кран з боку. Якщо замість крана стоїть пробка, її треба витягнути.

3. Вимочування.

Вимочування потрібне для остаточного набрякання клепки та для вимивання надлишкових дубильних речовин, які можуть перенаситити дубовим смаком напій, а також офарбувати його у надто темний колір.

Бочку заливають до верху холодною водою і міняють її через два-три дні (частота залежить від температури в приміщенні) до тих пір, поки вона перестане офарбовуватися дубом в коричневий колір і не стане світлою. Цей процес може тривати близько 2-3-х тижнів. Зливають воду через верхній отвір бочки, відкривши кран. Якщо замість крана стоїть пробка, її треба витягнути.

4. Промивання гарячою та холодною водою.

Після вимочування дубову бочку пропарюють кип’ятком, заливши ним бочку на третину, закривши пробку та кран. Через 30 хв. все можна злити. Так можна зробити двічі. Щоб охолодити бочку, її споліскують холодною водою.

Вимиту дубову бочку перевертають верхнім отвором вниз, витягують пробки, відкривають кран і дають стекти залишкам води, після чого відразу заливають коньяком.

Важливі деталі

У перші дні замочування бочки можливе просочування води. Тому обдумайте, в якому місці її краще замочувати, бо вода із дубової бочки може зробити вологою поверхню і офарбувати її в коричневий колір.

Якщо на початку вимочування у виробі є невеликі течі, то бочку потрібно доливати водою. Остаточне закривання дрібних щілин відбувається на п’ятий день вимочування. Важливо в цей день ретельно оглянути бочку. Якщо вона ще має протікання, зателефонуйте нам.

Якщо дубова бочка великих розмірів, то процедуру замочування Ви зможете зробити розгойдуючи її на землі або на іншій підготовленій поверхні, попередньо зробивши настил, щоб дерево не забруднилося.

Виливати воду з бочки легше і швидше через верхній отвір, відкривши при цьому кран. Якщо замість крана стоїть пробка, то її треба витягнути.

Коли кран заміняє пробка, її герметизації також потрібно приділити увагу, а саме пофарбувати ту частину, яка виступає за межі бочки. Як варіант, можна проварити пробку в бджолиному воску або парафіні.

Зверніть увагу, що час витримки напою в дубовій бочці залежить від її розміру та кількості раз її використання. Чим менша бочка і чим менше разів вона використовувалася, тим швидше в ній буде визрівати напій. Тому радимо, періодично перевіряти готовність залитого продукту, щоб він не перестояв.

До першого заливання рідиною зберігайте бондарний виріб, ретельно загорнувши у поліетилен. Плівка захистить дубову ємність від пересихання, якщо у Вас недостатній рівень вологості (менше 75%) та висока температура (вище +16°). Зверніть увагу, що мова йде про щойно придбаний товар, який ще не контактував з рідиною.

Увага! Не зберігайте дубові бондарні вироби в теплому та сухому приміщенні.

Наголошуємо! Дотримання інструкцій є обов’язковим! Недотримання забирає у Вас право на пред’явлення претензій по несправності виробу до виробника.

Бажаємо успіху.